ZAMIENNIKI CUKRU

A gdyby tak wybrać zdrowszą alternatywę dla cukru...

Na rynku dostępnych jest wiele słodzików i środków zamiennych dla sacharozy, ale właściwie, który wybrać?

Poniżej lista rekomendowanych produktów. 

  1. Miód – dar prosto z natury. Zawiera liczne składniki mineralne i enzymy, które pomagają przy przeziębieniu, kłopotach z sercem a także wzmacniają odporność. Jest źródłem związków fitochemicznych takich jak kwasy organiczne czy związki polifenolowe.
    Z reguły ciemniejsze miody odznaczają się wyższą zawartością antyutleniaczy
    w porównaniu z miodami o jaśniejszym zabarwieniu. Miód posiada stosunkowo niską kaloryczność w porównaniu z białym cukrem. Należy pamiętać, aby nie dodawać miodu do gorących napojów i potraw, gdyż traci swoje drogocenne składniki.
  2. Suszone owoce – naturalny „słodzik”. Najlepiej wybrać te nie kandyzowane, dosładzane, olejowane tylko wyłącznie suszone. Są idealną przekąską i z powodzeniem mogą zastąpić ciastko. Wykorzystywane do wypieków zamiast cukru.
  3. Daktyle – idealne źródło błonnika i antyoksydantów. Uważnie u osób chorych na cukrzycę, ze względu na wysoki indeks glikemiczny (IG).
  4. Syrop klonowy – bogaty w witaminy z grupy B, antyoksydanty, które przeciwdziałają licznym chorobom, także nowotworowym. Pamiętajmy, że syrop klonowy jest dość kaloryczny i posiada wyższy indeks glikemiczny.

Zamienniki szczególnie polecane diabetykom

  • Ksylitol – inaczej cukier brzozowy, otrzymywany z soku brzozowego. W smaku podobny do cukru, natomiast ma zdecydowanie niższy IG. Należy uważać z jego ilością, gdyż w nadmiarze może wywołać biegunkę.
  • Erytrol – nie ma kalorii ani negatywnych skutków dla zdrowia. Erytrol ma IG równy zero,
    w smaku jest bardzo zbliżony do cukru.
  • Stewia – można używać świeżych lub sproszkowanych listków stewii. Suszona jest bardzo słodka, zdecydowanie słodsza od cukru. Niektórym może nie zasmakować ze względu na lekko goryczkowaty smak. IG stewii również wynosi 0.

Jakich produktów unikać?

  1. Syrop kukurydziany, inaczej syrop glukozowo-fruktozowy - podobnie jak cukier składa się z fruktozy i glukozy, ale w przewadze tej pierwszej. Może to doprowadzić
    do szybszego przybierania na wadze, uczucie ciągłego głodu, a także podwyższonego ryzyka chorób nowotworowych. Dlatego zawsze należy uważnie czytać etykiety i zrezygnować z produktów, które zawierają syrop glukozowo-fruktozowy w swoim składzie.
  2. Syrop z agawy – nie tak dawno, uważany za zdrową alternatywę cukru. Zresztą nadal możemy go znaleźć na półkach ze zdrową żywnością. Negatywny wpływ na organizm człowieka, wynika ze składu tego produktu. W większości zawiera fruktozę, która jest tak samo szkodliwa jak cukier biały. 
Autor tekstu: Agnieszka Kupczyk, dietetyk Foodly Moodly

BĄDŹMY W STAŁYM KONTAKCIE

Dowiedź się więcej o bieżących
wydarzeniach i promocjach

Designed with passion and care by Foodly Moodly © 2018-2022

Design a site - Get more